Vyberte oblasť svojho záujmu Najlepšia antikoncepcia? Pre tehotné Ženské problémy Pre stažilky Ako otehotnieť Domov

Poradňa pre snažilky

Nachádzate sa v Poradni snažiliek, pre otázky týkajúce iných tém, využite ďalšie naše poradne: Poradňa tehotenské otázky, Poradňa antikoncepcie, Poradňa vaginálne problémy.

MUDr. Lenka Reismüllerova Na vaše otázky odpovedá:
MUDr. Lenka Reismüllerova
II. Gynekologicko-pôrodnícka klinika v Bratislave
Centrum asistovanej reprodukcie ISCARE Bratislava


Položiť otázku lekárovi


Príspevky v poradni

25.3.2014, Zamlknuty potrat
Dobry deň som po kyretaži skoro3 tyždne lebo som potratila v 7tt a chcela by som vediet že či stači počkať 2-3 menštruacie a možme sa opať snažiť lebo to by som mala prve babo.dakujem

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, odporúča sa doba 3-6 mesiacov. Následne sa môžete opäť snažiť o dieťatko.

25.3.2014, otazka
Dobry den, rada by som sa opytala, ci je vhodne uzivat Inofolic aj v mojom pripade, popri mojom zdravotnom stave: mam endometriozu (laparoskopicky odstraneny endometriom na lavom vajecniku), autoimunne ochorenie stitnej zlazy (znizena funkcia stitnej zlazy, pod kontrolou, uzivam L-thyroxin 50), nizke AMH (0,53), menstruaciu mam kazdych 23 - 25 dni a hormonalny profil je v norme, caka ma 2. IVF pokus. Mozem uzivanim Inofolicu dosiahnut lepsiu kvalitu vajicok? A este jedna otazka: moze sa stat, ze si uzivanim Inofolicu rozhodim moj pravidelny menstruacny cyklus alebo hormonalny profil, ktory mam nateraz v poriadku? Dakujem za odpoved.

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, ako každý výživový doplnok alebo liek môže na niektorých pôsobiť nepriaznivo, preto sa nedá zaručiť v žiadnom prípade 100% priaznivý efekt, no drvivej väčšine žien buď pomohol alebo neuškodil. Pri spomínaných diagnózach je možné Inofolic užívať.

25.3.2014, Snaha otehotnieť
Dobrý deň prajem,chcela by som vás poprosiť o radu,s manželom sa snažíme o dieťatko už vyše roka,predtým som užívala antikoncepciu 2 roky.je prosím vás nejaký výž. doplnok na pomoc pri otehotnení.Ďakujem za odpoveď

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, v prvom rade ak sa snažíte už viac ako rok, niekde bude problém a bolo by preto vhodné komplexné vyšetrenie. Odporučila by som rovno centrum asistovanej reprodukcie, tam vám isto odporučia čo ďalej, či je vhodný Inofolic alebo ide o závažnejší problém.

25.3.2014, Ovulačné testy
dobry den ,možu byť ovulačne testy pozitívne už štvrtý den za sebou testovacia čiarka ešte tmavšia ako kontrolna stale silnie .Može ukázať ovu.tes už skoré tehotenstvo ?ktore tehotenský test ešte nezachytí.

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, určite nie!

25.3.2014, Hormonalny profil a protilatky
Dobry den pani doktorka, chcem sa spytat, uz takmer rok sa nam nedari otehotniet, lekar mi odporucil zobrat krv na hormonalny profil a na protilatky. Chcem sa len informovat, co sa tymto vysetrenim zistuje, resp. na co sa pomoou tohto vysetrenia moze odhalit? nizke hladiny nejakych hormonov? dakujem za odpoved, som z toho zmatena. Lenka

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, ak sa snažíte už viac ako rok a nedarí sa je najvyšší čas venovať tomu pozornosť a zvoliť aktívnejší prístup. Hormonálne vyšetrenie sa zameriava na hladiny hormónov, či nejde o polycystické vaječníky, či prebieha ovulácia, či sú dostatočné hladiny hormónov a pod. Protilátky veľmi pravdepodobne pán doktor myslí protilátky proti spermiám, teda či sa vaše telo nebráni otehotneniu.

24.3.2014, uzivanie Inofolicu pocas celeho cyklu?
Dobry den pani doktorka, chcem sa opytat ci Infolicje nutne uzivat pocas celeho cyklu kazdy den?nestaci napr.od menstruacie do konca ovulacie?Oslabili by sa tym jeho ucinky?Dakujem za odpoved.

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, určite by sa tým oslabil efekt jeho účinku, preto sa odporúča jeho kontinuálne užívanie.

22.3.2014, Hematologické vyšetrenie
Dobrý deň, po potrate som bola odoslaná na hematologické vyšetrenie. PB FV Leiden G1691A a PB, Protrombín G20210A je mutácia neprítomná, ale hodnota P-HCY bola 4,30, pričom referenčná hodnota je 5-15 umol/l. Lekár sa vyjadril, že je všetko v poriadku. Znamená to, že nepotrebujem žiadnu liečbu v prípade ďalšieho tehotenstva? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, dôležité mutácie z hľadiska gravidity máte negatívne, preto naozaj nie je nutná žiadna liečba.

22.3.2014, morula
Dobrý deň, chcem sa spýtať, dnes som bola na vklade moruly, je to tretie IVF, tretí vklad...za koľko dní prebieha uhniezdenie moruly? Jednu morulu sme si dali zamraziť, nechcem spochybňovať názor dr., ale ja som si myslela, žeby bolo lepšie, aby ju ešte nechali dovyvíjať, a aby zamrazili blastocystu....čo si o tom myslíte? ževraj s rozmrazovaním morúl majú lepšie výsledky ako s blastocystami. A ešte jedna otázka, mám teraz, ked som po vklade užívať zinok, selén, kyselinu listovú, infolic a vitamín E? som čítala, že tieto vytamíny pomáhajú k lepšiem uhniezdeniu a tak...dakujem

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, uhniezďovanie prebieha cca za 3-5 dní. Čo sa týka zmrazovania morulky je to diskutabilné a v žiadnom prípade nechcem spochybňovať názor vášho lekára, pretože on pozná váš stav najlepšie, no osobne si myslím, že má zmysel počkať či toto embryo vôbec je schopné dosiahnuť štádiá blastocysty a až následne by som ho odporučila zamraziť. Ale je to veľmi individuálne. Čo sa týka užívania liekov po vklade, zo spomínaných by som odporučila pokračovať len v kyseline listovej. Ostatne nie je treba. Držím palce!

22.3.2014, Čo ďalej...
Pekný deň želám p. doktorka, čo by ste odporúčali podniknúť ďalej? Pred rokom som bola pre "priefukoch" vajcovodov-oba sú priechodné. Gynekológ i endokrinológ sa vyjadrili, že nevidia problém otehotnieť. Manželov spermiogram je vraj dokonalý. Ja však stále neviem odhadnúť, kedy mám ovuláciu, keďže ju podľa mňa mávať rôzne. Už som aj absolvovala 3 mesiace po sebe folikulometriu, ale bezúspešne. Začala som užívať Inofolic, tak uvidím. Umelé oplodnenie nechceme obaja, avšak máme obaja po 35ke a ja som ešte nerodila :-( Ďakujem pekne. J.

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, základná otázka je prečo odmietate IVF. Ide o to, že máte 35 rokov a je nutné pozrieť sa na to reálne. Priechodné vajcovody, dobrý spermiogram a potvrdená ovulácia sú síce to najdôležitejšie ale ani zďaleka to nie sú jediné faktory ovplyvňujúce otehotnenie. Moje jediné odporučenie je navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, možno po pohovore s lekárom zistíte, že väčšina výhrad nie je opodstatnených.

21.3.2014, po antikoncepcii bez menstruacie
Dobry den prajem. Chcem sa opytat,v januari som vysadila po 7.rokoch HAK.prvá menštruácia mi prisla po 26.dnoch na druhu cakam uz 40.den a stale nic.Viem ze to nie je nic zvlastne,len by som rada vedela ako dlho je bezpecne cakat a byt bez menstruacie.Zaujima ma to aj z dovodu,ze by sme s manzelom prijali dietatko. Je mozne mat ovulaciu aj ked nemam menstruaciu?Existuju nejake vyz.doplnky,ktore mi mozu pomoct s upravou cylu? Velmi pekne dakujem

Odpoveď lekára:
Dobrý deň, pre istotu si urobte tehotenský test. Menštruačný cyklus po vysadení antikoncepcie môže byť nepravidelný, no bez ovulácie sa nedá otehotnieť. Začnite s Inofolicom 2 x denne.

predošlá strana

ďalšia stranaOdpovede na otázky vložené do poradne sú poskytované odborne spôsobilou osobou - lekárom. Napriek tomu je nevyhnutné každú odpoveď vnímať a nakladať s ňou len ako so všeobecným medicínskym názorom, tvrdením či informáciou. Odpoveď ani akúkoľvek jej časť v žiadnom prípade nemožno považovať za terapeutickú radu, určenie diagnózy (tak pozitívne ako ani negatívne) či odporučenie, určenie alebo nastavenie konkrétnej liečby. Za týmto účelom odporúčame osobne vyhľadať odborne spôsobilú osobu - lekára špecializovaného v príslušnom odbore, ktorý by mal byť na základe osobného stretnutia a vyšetrenia pacienta spôsobilý poskytnúť konkrétne informácie a uskutočniť prípadne zabezpečiť uskutočnenie relevantných úkonov a opatrení (napr. nastavenie konkrétnej liečby atď.).