Otázky o intímnych ťažkostiach

Riedky výtok

Mám problém s riedkym výtokom pred aj po menštruácii. Súčasne ma trápi nepríjemný zápach, hlavne po styku a tiež po menštruácii. Mám mykózu?
Podľa toho čo popisujete by sa mohlo ísť o veľmi rozšírené ochorenie, bakteriálnu vaginózu. Ide o poruchu pH rovnováhy v pošve, kedy zmenou pH dôjde k chýbaniu laktobacilov a následne môže dôjsť k infekcii. Na liečbu bakteriálnej vaginózy sa odporúča použiť vaginálny gél s obsahom glykogénu a laktobacilov (Lactofeel), jednu tubu večer pred spaním do pošvy, 7 dní a potom ako prevenciu po styku, alebo po menštruácii.

Bakteriálna vaginóza

Mala som dlhšie zapáchajúci výtok, navštívila som doktorku a výsledok bol, že mám bakteriálnu vaginózu. Užívala som lieky, no dnes som na toaletnom papieri spozorovala biele hrudky pripomínajúce tvaroh. Mohli to spôsobiť lieky alebo ide o niečo iné?
Zrejme ide o mykózu, čiže pleseň, ktorá sa pridružila k bakteriálnej vaginóze. V tomto štádiu odporúčam antimykotikum. Zároveň odporúčam pri prvých príznakoch výtoku a rybacieho zápachu upraviť pH v pošve a použiť vaginálny gél Lactofeel.

Zapáchajúci výtok

Mám problém so zapáchajúcim výtokom – pripomína ryby alebo niečo kyslé. Niekedy je pomerne silný ako pred menštruáciou. Cytológia nič neukázala. Mám infekciu a potrebujem antibiotiká?
Zápach po rybách je známkou bakteriálnej vaginózy. Ide o poruchu bakteriálnej rovnováhy v pošve, kedy pH stúpne. Na tento stav sa používa liečba Lactofeel-om počas 7 dní. Obsah jednej tuby treba vytlačiť do pošvy večer pred spaním. Lactofeel kúpite v lekárni bez predpisu.

Infekcia

Som tehotná a už 2x počas tehotenstva (teraz som v 28t) mi predpísali lokálne antibiotiká kvôli infekcii. Čo môžem robiť, aby sa infekcia opäť nevrátila?
V prvom rade je nutné pri liečbe preliečiť aj partnera. Po liečbe, keď príznaky pominú si dajte Lactofeel vaginálny gél, ktorý je určený aj pre tehotné ženy. Upraví pH pošvy na kyslé a zabezpečí zdravé prostredie, ktoré chráni pred infekciami.
 
Vyriešte ženské problémy raz a navždy! Chcem vedieť viac

Ureaplazma

Už vyše roka mám ureaplazmu. Užívala som niekoľko druhov liekov. Pociťujem pálenie v mechúri a veľmi často chodím močiť. Výsledky moču sú však v poriadku. Už neviem čo robiť.
Bol na vyšetrení u urológa aj váš partner? Možno vám ureaplazmu stále vracia on. Netreba zabúdať, že je to možné pri viacerých vaginálnych problémoch. V takých prípadoch sú indikované antibiotiká pre oboch partnerov.

Silný výtok

Mám veľmi silný výtok z pošvy, akoby som sa pomočila, niekedy biely a hrčkový, inokedy bez hrčiek. Spodné prádlo mám stále mokré.
V tomto prípade ide zrejme o chronickú mykózu, odporúčam navštíviť lekára a preliečiť aj partnera. Po liečbe antimykotikami odporúčam používať preventívne vaginálny gél a kyselinou mliečnou Lactofeel, ktorý udrží stabilné pH vaginálneho prostredia a chráni tak pred infekciami.

Nepríjemný výtok

Mám výtok, ktorý ma trápi počas celého cyklu. Je biely, nezapácha a nie je ho veľa. Je to však nepríjemné a cítim vlhkosť. Treba s tým niečo robiť?
Ak vás výtok obťažuje, môžete vyskúšať vaginálny gél Lactofeel. Lactofeel si dajte hneď po skončení menštruácie po dobu 7 dní, večer, pred spaním a potom ďalšie balenie každý tretí deň. Pokiaľ by ale problém pretrvával, odporúčam návštevu lekára.

Zápach z pošvy

Už dlhšiu dobu mám nepríjemný zápach z pošvy. Je to veľmi nekomfortné, nemám to po prvýkrát. Občas je zápach cítiť počas dňa, niekedy iba po pohlavnom styku. Nič ma neštípe ani nebolí. Čím to môže byť?
Ak ide o takzvaný rybí zápach, môže to byť následok porušenia rovnováhy mikroflóry v pošve. Takýto stav sa volá bakteriálna vaginóza. Odporúčam Lactofeel 7 dní vaginálne.

Zásadité pH

Som v 21t tehotenstva a lekárka mi povedala, že nám zásadité pH. V súčasnosti ťažkosti necítim, ale lekárka povedala, že pH musí byť v poriadku. Je to tak?
Určite súhlasím s vašou lekárkou. Správne (kyslé) pH pošvy je veľmi dôležité z hľadiska ochrany voči infekciám a zvlášť v gravidite. Na úpravu pH odporúčam Lactofeel, ktorý je bezpečný počas celého tehotenstva a zároveň ochráni dieťa pri prirodzenom pôrode. Deti majú potom lepšiu výbavu lactobacilov a sú odolnejšie.

Odpovede na otázky boli poskytuté odborne spôsobilou osobou - lekárom. Napriek tomu je nevyhnutné každú odpoveď vnímať a nakladať s ňou len ako so všeobecným medicínskym názorom, tvrdením či informáciou. Odpoveď ani akúkoľvek jej časť v žiadnom prípade nemožno považovať za terapeutickú radu, určenie diagnózy (tak pozitívne ako ani negatívne) či odporučenie, určenie alebo nastavenie konkrétnej liečby. Za týmto účelom odporúčame osobne vyhľadať odborne spôsobilú osobu - lekára špecializovaného v príslušnom odbore, ktorý by mal byť na základe osobného stretnutia a vyšetrenia pacienta spôsobilý poskytnúť konkrétne informácie a uskutočniť prípadne zabezpečiť uskutočnenie relevantných úkonov a opatrení (napr. nastavenie konkrétnej liečby atď.).

Na otázky odpovedal:

Mudr. Eugénia Pankúchová MUDr. Eugénia Pankúchová
Gynekológ - pôrodník
ONKOGYN BOX s.r.o., gynekologická ambulancia
Masarykova 26, Prešov
On line poradňa: www.milujemeaplanujeme.sk/online-poradna

Antikoncepcia

Rady a tipy, ako sa čo najlepšie chrániť antikoncepciou.

chcem vedieť viac »

Intímne zdravie

Intímne zdravie ženy je mimoriadne dôležité. Chráň si ho aj ty!

chcem vedieť viac »

Ako otehotnieť

Odpovede na najdôležitejšie otázky pre všetky budúce mamičky.

chcem vedieť viac »

Čakám bábätko

Rady, odpovede a pravidlá, čo robiť a nerobiť v tehotenstve.

chcem vedieť viac »

Starostlivosť o pleť

Zachovajte si sviežu a žiarivú pleť po celý život.

chcem vedieť viac »

Klimaktérium

Po päťdesiatke život nekončí. Naopak, práve začína :).

chcem vedieť viac »
Hore