Nebezpečné množstvo vitamínov a minerálovAj keď sa užívanie multivitamínov tehotným a dojčiacim ženám vo všeobecnosti odporúča, treba dodržiavať 3 základné pravidlá.
  • Dávajte si pozor na predávkovanie niektorými vitamínmi a minerálmi. Zloženie výrobku si vždy starostlivo prezrite na obale a neprekračujte odporúčané denné dávkovanie.
  • V tehotenstve užívajte iba vitamíny, ktoré sú špeciálne vyrobené pre tehotné a dojčiace ženy. V bežných multivitamínoch sa často nachádza vitamín A, ktorého predávkovaním môžete poškodiť plod.
  • Výber multivitamínu pre tehotné konzultujte so svojim lekárom. Všetky výrobky nie sú rovnaké, niektoré obsahujú veľkú koncentráciu vitamínov, ktorú možno ani nepotrebujete, iné sú naopak poddávkované, alebo neobsahujú živiny, ktoré sú práve pre vás potrebné.

Na ktoré vitamíny a minerály si dať pozor?

Vitamíny B, C, H

Vitamíny rozpustné vo vode nie sú potenciálne nebezpečné. Ich nadbytočné množstvo sa vylúči z tela močom. Relatívne bezpečné je prekročenie ich dávky približne desaťnásobne. Pri dlhodobom užívaní väčších dávok vitamínu B1 údajne dochádza k rýchlejšiemu rastu bábätka. Narodí sa potom príliš veľké, čo môže sťažovať pôrod.

Vitamíny A, D, E, K

Predávkovanie sa vitamínmi rozpustnými v tukoch môže byť nebezpečné. Ich odporúčaná denná dávka by sa nemala dlhodobo prekračovať a to viac ako trojnásobne. Najnebezpečnejšie je obdobie prvého trimestra. Nadbytok vitamínu A môže vzniknúť aj zo stravy, veľkým príjmom mrkvy či vnútorností. Vysoké dávky spôsobujú poruchy plodu. Podobne je to aj s vitamínom E. 

Selén, zinok

Prekračovanie dennej dávky môže pôsobiť toxicky.

Vápnik

Jeho predávkovanie nie je priamo toxické alebo nebezpečné, ale prekračovanie odporúčanej dennej dávky spôsobuje nevyváženosť ostatných živín.

Sodík

Sodík viaže vodu, takže tehotným môže zvyšovať krvný tlak alebo spôsobovať opuchy. Pozor na minerálne vody s vyšším obsahom sodíka.

Antikoncepcia

Rady a tipy, ako sa čo najlepšie chrániť antikoncepciou.

chcem vedieť viac »

Intímne zdravie

Intímne zdravie ženy je mimoriadne dôležité. Chráň si ho aj ty!

chcem vedieť viac »

Ako otehotnieť

Odpovede na najdôležitejšie otázky pre všetky budúce mamičky.

chcem vedieť viac »

Čakám bábätko

Rady, odpovede a pravidlá, čo robiť a nerobiť v tehotenstve.

chcem vedieť viac »

Starostlivosť o pleť

Zachovajte si sviežu a žiarivú pleť po celý život.

chcem vedieť viac »

Klimaktérium

Po päťdesiatke život nekončí. Naopak, práve začína :).

chcem vedieť viac »
Hore