Príčiny neplodnostiUdáva sa, že s vekom rastie počet neplodných párov nasledovne:

Do veku 30 rokov - 7% párov
Do veku 35 rokov - 11% párov
Do veku 40 rokov - 33% párov
Vo veku 45 rokov - 87% párov *

* Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Age_and_female_fertility A. Jungwirth el al.: Guidelines on Male Infertility, European Association of Urology 2013, p.7
 
Medzi najčastejšie príčiny ženskej neplodnosti patria hormonálne problémy, poruchy dozrievania a uvoľňovania vajíčok, zlá kvalita cervikálneho hlienu, nedostatočná výška sliznice maternice, vrodené vývojové poruchy pohlavnej sústavy, endometrióza, myómy, imunologické poruchy, časté zápaly a vznikajúce zrasty, alergia a tvorba protilátok na partnerove spermie.

Plodnosť sa vekom znižuje

20 rokov: z fyziologického hľadiska je toto obdobie pre tehotenstvo najlepšie. Geneticky a biologicky ste na vrchole svojej plodnosti vo veku 25 až 35 rokov. 

30 rokov: je známe, že vo veku nad 35 rokov sa znižuje plodnosť ženy a stúpa možnosť vývojových chýb u detí.

40 rokov: ide o hraničný vek, kedy je znížená plodnosť a je vyššie riziko vrodených vývojových chýb u dieťaťa. Pravdepodobnosť otehotnenia po 35. roku sa však prudko znižuje. Mnohé štyridsiatničky sú však v lepšej kondícii, ako mladšie ženy. Všetky kroky prekonzultujte so svojim lekárom.
 
Iba 30% oplodnených vajíčok sa zahniezdi a skončí sa tehotenstvom.

Neplodnosť nemusí znamenať konečnú

Veda napreduje míľovými krokmi a zatiaľ čo v minulosti bola neplodnosť problémom, dnes už naň poznáme veľa riešení, medzi ktoré patria farmakologická a hormonálna liečba, chirurgické a mikrochirurgické zákroky či metódy asistovanej reprodukcie.

Ako dlho mám čakať?Nedarí sa vám otehotnieť?
Každý šiesty pár na Slovensku rieši problém neplodnosti. Príčin môže byť viacero. Od prílišného stresu až po zníženú funkčnosť vaječníkov. Dôvodov neplodnosti na strane žien aj mužov je viac, najčastejšie sa však u žien spájajú s hormonálnymi faktormi. Je tiež možné, že organizmu chýbajú látky potrebné na otehotnenie. Gynekológovia sa vo svojej praxi stretávajú s problémom neplodnosti pomerne často. O neplodnosti začíname hovoriť, pokiaľ sa fertilnému páru po dobu jedného roka nechráneného sexu nepodarí otehotnieť. Tento problém sa týka žien, ktoré sa snažia otehotnieť po prvýkrát, ale aj tých, ktoré už tehotné boli a pokúšajú sa o ďalšie dieťatko. Neobchádza ani mužov.

Ako sa mení možnosť otehotnenia s postupujúcim vekom ženy

Potenciál fertility oproti 25-ročným je u 35-ročných žien znížený na 50%. U 38-ročných žien je znížený na 25%, u žien starších ako 40 rokov je znížený na 5% a menej.
Zdroj: Rowe, 2006; Nieschlag, 2010

Ak patríte medzi neúspešné snažilky, nezúfajte. Možno ste jedným z tých párov, ktoré majú problém s neplodnosťou alebo zníženou plodnosťou. Nechajte sa vyšetriť u odborníka. Lekár vám pomôže nájsť najvhodnejšie riešenie.

Antikoncepcia

Rady a tipy, ako sa čo najlepšie chrániť antikoncepciou.

chcem vedieť viac »

Intímne zdravie

Intímne zdravie ženy je mimoriadne dôležité. Chráň si ho aj ty!

chcem vedieť viac »

Ako otehotnieť

Odpovede na najdôležitejšie otázky pre všetky budúce mamičky.

chcem vedieť viac »

Čakám bábätko

Rady, odpovede a pravidlá, čo robiť a nerobiť v tehotenstve.

chcem vedieť viac »

Starostlivosť o pleť

Zachovajte si sviežu a žiarivú pleť po celý život.

chcem vedieť viac »

Klimaktérium

Po päťdesiatke život nekončí. Naopak, práve začína :).

chcem vedieť viac »
Hore