Plánujeme rodinuVtedy, keď ste sa rozhodli, že nastal ten správny čas.
Pri všetkom plánovaní myslite na to, že plodnosť sa znižuje vekom
a každý mesiac máte len niekoľko dní šancu naplniť svoj sen o malom voňavom bábätku.

Kedy otehotnieť

Nenechajte sa príliš uniesť a nekupujte si pri prvom rozhodnutí mať dieťa všetky tie maličké krásne dupačky, mini rifle, malilinké topánočky, cumlíky a hračky. Ak sa vám to náhodou hneď nepodarí, iba si pokazíte náladu.

Nestresujte sa, ak to hneď nevyjde. Ak ste absolvovali preventívne vyšetrenie a všetko bolo v poriadku, do roka s vysokou pravdepodobnosťou otehotniete.

Spoznajte svoje telo a zistite, kedy máte ovuláciu.

Menej je viac. Spermie potrebujú dozrieť, a to chce čas. Na druhej strane, aj spermie starnú, takže s odriekaním to taktiež príliš nepreháňajte.

Na tehotenstvo sa dá pripraviť. Teoreticky. Prakticky bude všetko inak, ako ste si naplánovali a predstavovali vo svojich ružových snoch. Materstvo a rodičovstvo je krásna, i keď náročná úloha, ale rodičia sa učia rýchlo a deti ešte rýchlejšie, takže nakoniec to všetci spolu krásne zvládnete.

Čo treba stihnúť pred tehotenstvom?

Zájdite za svojím ošetrujúcim lekárom, nech vám urobí preventívnu prehliadku. Odborník zistí váš Rh faktor a či ste prekonali niektoré ochorenia, ktoré by mohli spôsobiť vrodené chyby (napríklad rubeola, hepatitídy, toxoplazmózy a sexuálne prenosné choroby). To isté by mal absolvovať aj váš partner.

Overte si, či máte všetky potrebné očkovania.

Porozprávajte sa so svojimi rodičmi o genetických chorobách vo vašej rodine. V prípade, že sa nejaká genetická choroba u vás vyskytuje, navštívte odborníka, ktorý vám poradí, ako ju eliminovať.

Začnite sa o seba starať a do svojho jedálneho lístka pridajte viac ovocia a zeleniny. Doprajte si zdroj vápnika a bielkovín.

V prípade potreby si zakúpte vitamíny s obsahom kyseliny listovej a inositolu. Kyselina listová užívaním perikoncepčne (pred počatím a 3 mesiace potom) znižuje až o 70% výskyt vrodených morfologických porúch, predovšetkým spina bifida (vrodený rázštep chrbtice). Majte však na pamäti, že výživové doplnky nie sú náhrada pestrej a vyváženej stravy.
 
Viac informácií o výživových doplnkoch Chcem vedieť viac


Pozor na predávkovanie vitamínom A.

Majte svoju váhu pod kontrolou. Každý deň si aspoň 30 minút zacvičte. Preferujte rýchlu chôdzu, bicyklovanie a plávanie.

Skoncujte so všetkými návykovými látkami. Žiadne fajčenie, alkohol a samozrejme drogy či niektoré lieky.

Dbajte na to, čo zjete. Preferujte ryby, ktoré sú vynikajúcim zdrojom omega 3 mastných kyselín. Doprajte si ryby, ktoré plávali v čistých vodách a nie sú kontaminované ortuťou.

Objednajte sa k zubárovi. Nechajte si opraviť všetky kazy. Ak môžete, vyhnite sa amalgámu. Krásne zuby budete potrebovať, pretože ak sa všetko podarí, žiarivý úsmev vám z tváre nezmizne.

Naplánujte a spočítajte si, ako sa finančne zabezpečíte počas tehotenstva a raného materstva. Problémy s peniazmi vám určite na pokoji nepridajú.

Vyhýbajte sa vírusom a baktériám, najmä v ranom tehotenstve. Ak niekto okolo vás kýcha a kašle, neberte ohľad na slušnosť, buďte zdravo sebecká a rýchlo utekajte.

Vysaďte antikoncepciu, keď ste s partnerom pripravení.

Zistite si, kedy máte plodné dni.

Dievča alebo chlapec?

Ak vajíčko oplodní spermia s chromozómom X, bude to dievča. Ak bude rýchlejšia spermia s chromozómom Y, narodí sa vám chlapček.

Vedci zistili, že spermie s X- chromozómom sú životaschopnejšie a žijú dlhšie ako spermie s Y chromozómom. Dôležitý význam pri plánovaní potomka má aj sexuálna zdržanlivosť pred plánovaným plodením detí. Ak chcete mať chlapca, dajte si 4 až 7 dní pauzu v milovaní, aby sa zvýšila koncentrácia spermií s Y chromozómom. Ak túžite po dievčatku, nemusíte sa nijako obmedzovať. Stopercentný úspech vám však nezaručíme. 

Babské rady

Ak sa milujete pred ovuláciou alebo krátko po nej, bude to dievčatko. 
Ak dôjde k oplodneniu až po nej, očakávajte chlapca. 
Ak jete stravu bohatú na tuky, bude to chlapec. 
Ak držíte nízkotučnú diétu, narodí sa vám dievčatko.

Antikoncepcia

Rady a tipy, ako sa čo najlepšie chrániť antikoncepciou.

chcem vedieť viac »

Intímne zdravie

Intímne zdravie ženy je mimoriadne dôležité. Chráň si ho aj ty!

chcem vedieť viac »

Ako otehotnieť

Odpovede na najdôležitejšie otázky pre všetky budúce mamičky.

chcem vedieť viac »

Čakám bábätko

Rady, odpovede a pravidlá, čo robiť a nerobiť v tehotenstve.

chcem vedieť viac »

Starostlivosť o pleť

Zachovajte si sviežu a žiarivú pleť po celý život.

chcem vedieť viac »

Klimaktérium

Po päťdesiatke život nekončí. Naopak, práve začína :).

chcem vedieť viac »
Hore