Ako podporiť otehotnenie?

Ovulácia

Je niekoľko možností, ako zistiť, kedy sú tie správne dni. Pri pravidelnej menštruácii nastáva ovulácia medzi 12. až 16. dňom cyklu. Výtok je priesvitný a ťahavý, bazálna teplota je zvýšená a je možné, že občas pocítite mierne pobolievanie podbruška. Pravdepodobne budete mať zvýšenú chuť na sex. Základom úspešného otehotnenia je ovulácia a zdravé vajíčko.

Strava

Pestrá strava je dôležitá
Nerobte radikálne zmeny. Jedzte pestro, zdravo, pite nesladené nápoje. Vyhýbajte sa konzervovaným potravinám, instantným jedlám, polotovarom s umelými prísadami, nadmernému príjmu živočíšnych bielkovín, cukrov a tukov. Orientujte sa na celozrnné výrobky. Jedzte veľa strukovín, ovocia a zeleniny. Mali by ste prijímať dostatok vitamínov a minerálov nielen v prirodzenej strave, ale napríklad aj prostredníctvom špeciálnych výživových doplnkov pre budúce mamičky.

Vaša hmotnosť

Je veľmi dôležitá. Lekári tvrdia, že je príčinou takmer 12% neplodností. Vaše šance otehotnieť sa znižujú, ak trpíte nadváhou, ale aj vtedy, ak máte veľmi nízku hmotnosť. Ak je váš BMI (Body Mass Index) vyšší ako 29 a nižší ako 20, môžete mať problém s pravidelnou menštruáciou. Hormón estrogén nachádzajúci sa vo vašich tukových bunkách ovplyvňuje hladinu hormónov v krvi a vašu ovuláciu.

Fajčenie

Asi vám nemusíme pripomínať, že s týmto zlozvykom musíte čo najskôr prestať. Dôvody sú jednoduché. Okrem zdravia si znižujete aj svoje šance na otehotnenie. Zvyšuje sa možnosť mimomaternicového tehotenstva, predčasného pôrodu a krvácania.

Alkohol

Najlepšie bude, ak sa ho vzdáte úplne. Alkohol v malom množstve vás síce uvoľní, ale ak to preženiete, znižuje libido. V prípade, ak otehotniete, môže negatívne vplývať na vaše nenarodené dieťa. Pôsobí teratogénne, teda má za následok viaceré vážne vývojové poruchy a poškodzuje mozgové bunky plodu. Deti matiek, ktoré počas tehotenstva pili alkohol majú nižšie IQ a sú ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Pozor by si mal dávať aj váš partner. Alkohol znižuje kvalitu a počet spermií.

Drogy

Dúfame, že žiadne drogy neberiete a tento bod je preto bezpredmetný.

Vyhýbajte sa

Lekárske odporúčania znejú: nejedzte nepasterizované syry, vnútornosti, nedovarené vajcia. Čo najmenej používajte pri upratovaní chémiu. Pozor na pesticídy, žiarenie, röntgen.

Kyselina listová

Nachádza sa najmä v listovej zelenine, brokolici, ružičkovom keli, zemiakoch, rajčinách, kapuste, mäse, pomarančoch a droždí, ale napríklad aj v mliečnych výrobkoch, rybách, vajciach, celozrnných obilninách, strukovinách, orieškoch, semienkach, hubách a avokáde. V prípade, ak plánujete otehotnieť, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o vhodných doplnkoch stravy pre vás.

V zdravom tele zdravý špunt

Šport nie je len o pohybe, ale aj o zábave a uvoľnení sa. Vyplavuje sa pri ňom hormón šťastia endorfín, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie a sebaistejšie.

Spravte si pauzu

Snažte sa čo najviac obmedziť stres. Objednajte sa ku kaderníčke, na masáž, vyjdite si von s kamarátkami alebo choďte na slnečnú dovolenku načerpať D vitamín. Je potvrdené, že vitamín D zohráva úlohu v procese delenia buniek, prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a má mnoho ďalších dôležitých dokázaných účinkov. Väčšinu dávky dostávame prostredníctvom slnka.

Muži pozor na teplo

Spermie majú rady chlad, preto sú umiestnené v miešku v podstate mimo tela, kde je teplota nižšia o takmer tri stupne. Ženy by si mali dávať naopak pozor na to, aby mali nohy a kríže pekne v teple zabalené a neohrozili svoje vaječníky prechladnutím.

Menštruačný kalendár

Je veľmi dôležitý. Pravidelne si počas minimálne šiestich mesiacov zapisujte dátumy menštruácie a zmerané hodnoty bazálnej teploty meranej v pošve. Zaznamenajte si všetky odchýlky od normálu, ale aj pohlavný styk.
 
Stiahnite si menštruačný kalendár Stiahnuť menuštruačný kalendár

Antikoncepcia

Rady a tipy, ako sa čo najlepšie chrániť antikoncepciou.

chcem vedieť viac »

Intímne zdravie

Intímne zdravie ženy je mimoriadne dôležité. Chráň si ho aj ty!

chcem vedieť viac »

Ako otehotnieť

Odpovede na najdôležitejšie otázky pre všetky budúce mamičky.

chcem vedieť viac »

Čakám bábätko

Rady, odpovede a pravidlá, čo robiť a nerobiť v tehotenstve.

chcem vedieť viac »

Starostlivosť o pleť

Zachovajte si sviežu a žiarivú pleť po celý život.

chcem vedieť viac »

Klimaktérium

Po päťdesiatke život nekončí. Naopak, práve začína :).

chcem vedieť viac »
Hore